Z założenia testament ma na celu uporządkowanie spraw majątkowych po śmierci testatora. Na naszym blogu poruszyliśmy już kwestię dziedziczenia ustawowego, które zastosowanie ma w przypadku braku ważnego testamentu. Co jednak dzieje się, jeśli taki dokument istnieje, ale okoliczności jego powstania są co najmniej wątpliwe?
Umowa dżentelmeńska, pożyczka “na gębę”, pożyczka bez umowy – wszystkie te terminy łączy jeden wspólny mianownik – chodzi o przekazanie komuś określonej kwoty pieniędzy bez spisania tego faktu w formie stosownego dokumentu. Zdarza się, że pożyczkobiorca, pomimo zapewnień o rychłym terminie zwrotu gotówki ociąga się, a nawet – unika konfrontacji z pożyczkodawcą. Czy w takiej sytuacji odzyskanie pełnej kwoty jest w ogóle możliwe?
Śmierć bliskiej osoby to zawsze bolesny cios, którego się nie spodziewaliśmy – nawet wtedy, gdy choroba każdego dnia odbierała nam coraz więcej. W pewnym momencie musimy jednak odłożyć żałobę na bok, by zająć się sprawami przyziemnymi – pogrzebem, spotkaniem z rodziną oraz otwarciem spadku. Co dzieje się z majątkiem zmarłego, jeśli nie pozostawił on po sobie ważnego testamentu?
Zachowek to jedna z instytucji prawa spadkowego mająca na celu ochronę osób najbliższych spadkodawcy, tj. dzieci oraz wnuków, prawnuków i rodziców. W przeciwieństwie do spadku, w przypadku rozpatrywania żądania zapłaty zachowku, pod uwagę brane są więzy krwi, a nie faktyczna bliskość emocjonalna ze spadkodawcą. Jeżeli nie jesteśmy najbliższymi krewnymi zmarłego, zazwyczaj pozostajemy zobowiązani do zapłacenia zachowku.
Tym, co odróżnia odszkodowanie od zadośćuczynienia, jest cel, jaki ma mieć świadczenie wypłacane osobie pokrzywdzonej. Zadośćuczynienie to rekompensata straty niemajątkowej, natomiast odszkodowanie ma wymiar materialny. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach można ubiegać się o jeden, a w jakich o drugi rodzaj zapłaty.
Jako pieszy, kierowca samochodu osobowego, motocyklista czy rowerzysta jesteś uczestnikiem ruchu drogowego. Tysiące czynników wpływają na bezpieczeństwo na drodze, dlatego w każdej chwili należy zachowywać ostrożność oraz zasadę ograniczonego zaufania do pozostałych uczestników ruchu. Wystarczy jednak sekunda nieuwagi, nieprzemyślany manewr czy utrata panowania nad kierownicą, by doszło do wypadku komunikacyjnego. Jako osoba poszkodowana w takim zdarzeniu masz prawo ubiegać się o odszkodowania w formie wypłaty świadczenia mającego pokryć poniesione przez Ciebie straty majątkowe. Jak to wygląda w praktyce?
Rozważasz zaciągnięcie pożyczki w instytucji pozabankowej? A może chcesz pożyczyć pieniądze komuś bliskiemu, na przykład członkowi rodziny? Niezależnie od tego, którą stroną umowy jesteś, musisz zadbać o swoje interesy, dokładnie zapoznając się z umową albo takową samodzielnie sporządzając. Dokument powinien zawierać 14 elementów, by precyzyjnie regulować wszystkie istotne kwestie. Jakie to elementy?
Umowa pożyczki a PCC
Pożyczka często okazuje się nieocenioną pomocą dla otrzymującej ją osoby, zarówno w przypadku trudnej sytuacji finansowej wymagającej szybkiego pozyskania funduszy, jak i przy chęci dokonania droższego zakupu np. dla bliskich na specjalną okazję. Umowa tego rodzaju wiąże się jednak z obowiązkiem zapłacenia PCC – podatku od czynności cywilnoprawnych – nakładanym przez prawo na pożyczkobiorcę.
Najmując lub wynajmując mieszkanie, obie strony zastanawiają się nad sposobem rozliczenia nakładów finansowych włożonych w utrzymanie lub modernizację lokalu. Warto zawczasu dowiedzieć się, w jaki sposób, według prawa, określane są nakłady, a także kiedy należy się za nie zwrot. Również ważne jest to, kto powinien odpowiadać za prace wykonane w lokalu i do jakiego stopnia.
Zrozumiała jest ilość formalności, jaka wiąże się z zaciągnięciem kredytu w banku, zwłaszcza na dużą kwotę. W przypadku pożyczek od osób prywatnych pojawia się jednak mnóstwo wątpliwości, które warto jak najszybciej rozwiać.