Własny dom jednorodzinny z garażem i ogrodem to marzenie większości z nas. Okres budowy to jednak nie tylko wybieranie dekoracji czy kolorów ścian – to przede wszystkim nerwy, formalności, kompromisy, nieprzewidziane zdarzenia, wydatki. Konieczne jest uzbrojenie się w mnóstwo cierpliwości, dodatkowe oszczędności i… pomoc adwokata. Kiedy takie wsparcie może się okazać wyjątkowo cenne?
Najczęściej spotykane pułapki prawne, z jakimi mierzą się osoby budujące dom
Jednym z największych wyzwań czekających na młodych ludzi budujących dla siebie dom są formalności. Oznacza to zdobycie wszystkich niezbędnych pozwoleń i spełnienie wymogów potrzebnych do przeprowadzenia odbiorów. Często zdarza się, że działka budowlana należy tylko do jednego z małżonków, a budowa finansowana jest ze wspólnych środków – wówczas konieczne jest zatroszczenie się o formalności, aby wybudowany dom należał do obojga.
Problemy mogą pojawić się też wtedy, gdy działka zostanie zakupiona bez wcześniejszej analizy stanu prawnego. Niemożliwa będzie budowa domu, jeśli np. teren, na którym mieści się działka, nie ma planu zagospodarowania przestrzennego albo nie ma szans na decyzję lokalizacyjną o warunkach zabudowy. Sytuacja prawna działki może skutecznie pokrzyżować plany o budowie wymarzonego domu, dlatego warto dokładnie sprawdzić, z czym mamy do czynienia jeszcze przed zakupem.
Gdy już mamy pewność co do stanu prawnego działki i dysponujemy potrzebnymi pozwoleniami, możemy przystąpić do realizacji projektu. Często inwestorzy w pośpiechu zapominają zabezpieczyć swoje interesy i przystępują do współpracy z wykonawcami bez umowy. To poważny błąd, a umowa powinna szczegółowo opisywać warunki współpracy, etapy prac, warunki wynagrodzenia, terminy, gwarancje, określać, kto odpowiada za zakup materiałów budowlanych, czy kwoty obejmują podatek VAT itd. Taka umowa, jeżeli nie jest sporządzona przez adwokata, to przynajmniej powinna trafić w jego ręce w celu weryfikacji.
Prawo budowlane, cywilne i nie tylko – wsparcie adwokata w procesie budowy domu
Podsumowując, wsparcie adwokata przyda się jeszcze przed zakupem działki budowlanej, podczas starania się o pozwolenie na budowę, jak również przy uzgadnianiu szczegółów z wykonawcą prac budowlanych i wykończeniowych. Opłata za porady prawne wydaje się niczym w porównaniu z wydatkami, jakie możesz potencjalnie ponieść, popełniając jeden ze wspomnianych błędów. Zadbaj o swoje interesy razem z nami – zapraszamy do kancelarii adwokackiej zlokalizowanej w Warszawie na Saskiej Kępie.