Kategorie
Aktualności Prawo cywilne

Odszkodowanie za szkodę komunikacyjną

Jako pieszy, kierowca samochodu osobowego, motocyklista czy rowerzysta jesteś uczestnikiem ruchu drogowego. Tysiące czynników wpływają na bezpieczeństwo na drodze, dlatego w każdej chwili należy zachowywać ostrożność oraz zasadę ograniczonego zaufania do pozostałych uczestników ruchu. Wystarczy jednak sekunda nieuwagi, nieprzemyślany manewr czy utrata panowania nad kierownicą, by doszło do wypadku komunikacyjnego. Jako osoba poszkodowana w takim zdarzeniu masz prawo ubiegać się o odszkodowania w formie wypłaty świadczenia mającego pokryć poniesione przez Ciebie straty majątkowe. Jak to wygląda w praktyce?

Odszkodowanie po wypadku – co powinno rekompensować świadczenie?

 

Wypłata odszkodowania za szkodę komunikacyjną to nie tylko uregulowanie rachunku za naprawę pojazdu. Świadczenie co do zasady pokryć powinno wszelkie poniesione przez poszkodowanego straty majątkowe. Oznacza to zatem, że odszkodowanie należy Ci się również za uszkodzone przedmioty, które przewoziłeś w samochodzie albo miałeś przy sobie, poruszając się pieszo (np. telefon, nawigacja GPS, laptop). To jednak nie wszystko, bo ubezpieczyciel sprawcy powinien pokryć także koszty leczenia wynikającego z doznanej szkody w wypadku – w tym wizyt lekarskich oraz wykupionych leków. Jeśli na skutek wypadku utraciłeś zdolność do wykonywania dotychczasowych obowiązków zawodowych, a na czas leczenia lekarz wystawił zwolnienie lekarskie i otrzymałeś niższe wynagrodzenie, różnicę powinien zrekompensować ubezpieczyciel.

 

Dochodzenie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym w praktyce

 

Teoretycznie ubezpieczyciel sprawcy wypadku powinien wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie pokrywające wszelkie straty majątkowe, jakie ten poniósł na skutek zdarzenia. W praktyce jednak towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo niechętnie wypłacają takie świadczenia. Efekt jest taki, że często poszkodowani otrzymują odmowę wypłaty odszkodowania albo znacznie zaniżoną kwotę. Co do zasady ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów szkody, która nie została zgłoszona, dlatego należy dobrze przygotować się do sprawy, by otrzymać satysfakcjonujące odszkodowanie. Kluczową czynnością w procedurze jest zgłoszenie szkody – można to zrobić samodzielnie, ale w praktyce najlepiej już w tym momencie zgłosić się do adwokata, który będzie wiedział, jakie rodzaje szkody można zawrzeć w piśmie (np. uszkodzoną odzież i inne nieoczywiste kwestie). Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie oraz przyznanie odszkodowania, natomiast jeśli jego decyzja nie spełnia Twoich oczekiwań (odmowa bądź zaniżona kwota), przysługuje Ci prawo do złożenia reklamacji.

 

Szukasz adwokata w Warszawie, który w Twoim imieniu zgłosi szkodę komunikacyjną, będzie reprezentować Cię w toku likwidacji szkody oraz w czasie procesu sądowego z ubezpieczycielem sprawcy wypadku i będzie do Twojej dyspozycji aż do wypłaty należnego, satysfakcjonującego świadczenia? Klientom mojej kancelarii adwokackiej na Saskiej Kępie oferuję kompleksowe usługi związane z dochodzeniem odszkodowania. Zapraszam do kontaktu w celu omówienia szczegółów sprawy.