Zrozumiała jest ilość formalności, jaka wiąże się z zaciągnięciem kredytu w banku, zwłaszcza na dużą kwotę. W przypadku pożyczek od osób prywatnych pojawia się jednak mnóstwo wątpliwości, które warto jak najszybciej rozwiać.
Co to znaczy: pożyczka w rodzinie?
Pożyczka od osoby prywatnej często nazywana jest pożyczką w rodzinie z powodu swojej genezy. Niczym dziwnym nie jest w końcu pożyczanie pieniędzy od rodziców, rodzeństwa, szwagra albo innych bliskich. To, jak taka procedura powinna się odbywać, określa kodeks cywilny:
- pożyczkę prywatną zaciągnąć można wyłącznie od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej,
- nie istnieje pojęcie maksymalnej kwoty, jaką można pożyczyć – ustalenie dokładnych wartości należy do obu stron umowy,
- w przypadku kiedy pożyczona zostaje kwota nieprzekraczająca 1000 złotych, strony nie są zobowiązane do sporządzania umowy na piśmie,
- kodeks dopuszcza zawarcie umowy w formie ustnej,
- pożyczkodawcą może być członek rodziny pożyczkobiorcy albo osoba fizyczna niespokrewniona z pożyczkobiorcą,
- umowa powinna precyzyjnie określać takie informacje, jak wysokość pożyczanej kwoty, wysokość oprocentowania, ewentualne prowizje i kary umowne. Warto zawrzeć także formę zabezpieczenia w razie opóźnień w spłatach, jak również terminy obowiązujące pożyczkobiorcę;
- od sporządzonej umowy odprowadza się podatek od czynności cywilnoprawnych (ten sam, co w przypadku np. kupna używanego samochodu).
Na co uważać, pożyczając pieniądze od osoby prywatnej?
Banki i inne duże instytucje finansowe mają swoje standardy dotyczące zawieranych umów, w przypadku pożyczek od osób prywatnych wszystkie warunki są ustalane indywidualnie. Z tego względu, zanim podpiszesz umowę – czy to jako pożyczkobiorca, czy jako pożyczkodawca – dokładnie przeanalizuj wszystkie jej zapisy, najlepiej przekazując dokument adwokatowi, który oceni, na ile ryzykowne jest wprowadzenie ustaleń w życie. Warto na uwadze mieć fakt, że pożyczkobiorcy nie obejmuje ochrona przepisami, jakie chronią klientów banków, co może mieć znaczenie w przypadku problemów ze spłatą.
Aby nie podejmować zbyt dużego ryzyka, przed podpisaniem umowy o udzielenie pożyczki od osoby prywatnej skontaktuj się z moją kancelarią adwokacką w Warszawie na Saskiej Kępie. Specjalizuję się w prawie cywilnym i oferuję między innymi opiniowanie dokumentów.