Kategorie
Aktualności Alimenty

W jakich przypadkach można ubiegać się o alimenty?

Alimenty nierzadko stanowią nieocenioną pomoc dla samotnej matki lub ojca, małżonka po rozwodzie albo rodziców w podeszłym wieku, którzy samodzielnie nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich bądź potomstwa. Utrzymanie odpowiedniego poziomu życia wiąże się bowiem z różnorodnymi wydatkami, od żywności, przez konieczne wizyty u lekarza, po zdobywanie wykształcenia. Aby jednak móc ubiegać się o wypłatę świadczenia tego rodzaju, należy spełnić określone w przepisach prawnych wymagania. W jakich przypadkach można zatem wnieść do sądu pozew o alimenty?

Kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny?

Obowiązek alimentacyjny w zdecydowanej większości przypadków kojarzy się z finansową pomocą w utrzymaniu dziecka świadczoną przez partnera, który nie zajmuje się jego wychowaniem lub robi to w niewystarczającym stopniu. W rzeczywistości jednak płacenie alimentów może również dotyczyć osoby wspierającej byłego małżonka po rozwodzie, gdy rozstanie doprowadziło do bardzo trudnej sytuacji materialnej albo pracujących dzieci pomagających rodzicom. Najczęściej obowiązek alimentacyjny obejmuje jednak pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb potomstwa takich jak wyżywienie, zakup ubrań, edukacja czy leczenie.

Ubieganie się o alimenty na dziecko

Otrzymywanie świadczeń alimentacyjnych przysługuje nie tylko potomstwu urodzonemu w małżeństwie – może ubiegać się o nie też rodzic dziecka z nieformalnego związku. W tym celu konieczne jest wniesienie pozwu o alimenty do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania. Oprócz tego należy również złożyć odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o zarobkach, wyrok rozwodowy bądź akt ślubu, a także dowody pozwalające na określenie wysokości wydatków niezbędnych do utrzymania, a tym samym oczekiwanego świadczenia. Warto wspomnieć, że alimenty mogą objąć też koszty poniesione w związku z ciążą, porodem oraz zaspokojeniem potrzeb matki do 3 miesięcy po urodzeniu dziecka.

Pomoc prawnika w uzyskaniu alimentów w Warszawie

Poza udzielaniem pomocy w utrzymaniu dzieci alimenty mogą również dotyczyć wsparcia dla byłego małżonka – w tym przypadku duże znaczenie ma to, czy nastąpił rozwód bez orzeczenia o winie, czy z nim. W pierwszej sytuacji można ubiegać się o alimenty, gdy jedna z osób znalazła się w trudnej sytuacji finansowej, w drugiej zaś nie jest to konieczne – wystarczy, że poziom życia małżonka uznanego za niewinnego wyraźnie się obniżył. O płacenie alimentów może też ubiegać się rodzic żądający pomocy od pracującego dziecka – takie przypadki najczęściej mają miejsce, gdy matka lub ojciec są już w podeszłym wieku i nie mogą samodzielnie zadbać o swoje utrzymanie.

Jeśli więc potrzebna Ci pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów oraz wsparcie podczas całego procesu ubiegania się o alimenty w Warszawie, zapraszamy do skorzystania z usług prawnika z naszej kancelarii adwokackiej na Saskiej Kępie.